Trichoderma kutatásért ösztöndíj Szegeden

Kilencedik alkalommal rendezte meg az SZTE Tehetségpont keretében működő Sófi-alapítvány biológus ösztöndíj-konferenciáját, melyen a kutatásban kiemelkedő eredményeket elért hallgatók mérhették össze tudásukat.

A Tehetségpontos konferenciára idén 12 nevezés érkezett. A doktori iskola kategóriában kilenc pályázó mérkőzött meg egymással. A mezőny erősségét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy a hallgatók összesített impaktfaktora 81,66 volt. Legutóbb 2009-ben voltak ilyen kaliberű előadók a konferencián – igen nehéz dolga volt a kuratóriumnak, kiválóbbnál kiválóbb munkák születtek – tájékoztatta portálunkat Sófi József, az alapítvány létrehozója, a Szegedi Tehetséggondozó Tanács tagja. Az idei 12 pályázó témáját tekintve a „sláger” a vér-agy gát vizsgálatával foglalkozó kutatások voltak, de erős volt a mikrobiológiai vonal is, a gombák is számos fiatalt érdekelnek. Sófi József azt is hozzátette: a mesterképzés kategóriában is igen magas színvonalú előadásokat hallhattak.

Czifra Dorina MSc második évfolyamos molekuláris biológus, mikrobiológus és immunológiai szakirányon, a Természettudományi és Informatikai Kar Mikrobiológiai Tanszékén végez kutatómunkát Kredics László egyetemi adjunktus és Hatvani Lóránt tudományos munkatárs témavezetésével. Dorina a termesztett gombák zöldpenészes megbetegedésével foglalkozik, a trichodermával, melyet a csiperkén, illetve a laskagombán vizsgált. Ez a penész eldeformálja a termőtestet, és így a mezőgazdaságban jelentős károkat okoz. A trichoderma 1985-ben, Észak-Írországban pusztított először, azóta végigfertőzte az összes kontinenst. A hallgató azt vizsgálta, hogy a trichodermatörzsek milyen hőmérsékleten, milyen pH-értékeken, milyen nedvesség, illetve páratartalom mellett nőnek jobban, illetve kevésbé. Az a cél, hogy találjanak olyan termesztési körülményt, hogy az étkezésre szánt gombának még jó legyen, de a trichodermának már ne – magyarázta Dorina. Eddig az derült ki, hogy a zöldpenész rendkívül szívós, minden hőmérséklet- és pH-értéken képes nőni, ezért más megoldást kell találni. A végzős hallgató jövőre ebben a témában szeretne doktori tanulmányokat folytatni.

Forrás: Szeged Ma